Przesyłka GRATIS dla zamówień o wartości 300 zł i powyżej !!!
Przedmiot tymczasowo niedostępny. Przepraszamy za utrudnienia

Zoolek Aquaset Refill pHx2 uzupełnienie testu pH

Zoolek Aquaset Refill pHx2 uzupełnienie testu pH
ZOOLEK logo
  • Marka: ZOOLEK
  • Model: Zoolek Aquaset Refill pHx2

Aquaset Refill pHx2 marki Zoolek to uzupełnienie odczynników do testu Aquaset pHx2, które służy do pomiaru odczynu w zakresie ogólnym 4,5-9,0 z dokładnością 0,5 i w zakresie zawężonym 6,0-8,0 z dokładnością 0,2.

Metoda pomiaru jest prosta - do próbki wody dodaje się kilka kropli wskaźnika, a wywołaną barwę porównuje z pasmami skali barwnej (zestaw uzupełniający nie posiada skali barwnej do porównania) i odczytuje wynik.

Skład zestawu zawiera 2 buteleczki z roztworami wskaźników.

Wartość pH to wskaźnik stężenia jonów wodorowych (H+), pozwalający określić odczyn wody, gdy:

  • pH=7 - woda ma odczyn obojętny
  • pH= 7-14 - odczyn zasadowy, tym bardziej zasadowy im wyższa wartość pH
  • pH= 0-7 - odczyn kwasowy, tym bardziej kwasowy im niższa wartość pH

Odczyn wody jest jednym z najważniejszych wskaźników określających możliwości i warunki życia biologicznego w akwariach i oczkach wodnych. Dla różnych gatunków zwierząt pH wody w warunkach hodowli powinno być podobne do występującego w wodach naturalnych, z których pochodzą. Wartość pH w granicach 6,0 - 7,5 jest odpowiednia dla znacznej większości ryb, jednak pewne gatunki wymagają wody bardziej kwaśnej - np. kąsaczowate i niektóre karpiowate - pH 5 6. Inne mogą wymagać wody bardziej zasadowej, jak np. pielęgnice z afrkańskiego jeziora Malavi - pH 7,7 8,6.

Utrzymanie właściwego odczynu wody jest szczególnie ważne w okresie rozrodu i dla narybku. Zbyt niskie pH wody może stać się przyczyną choroby kwasowej, zbyt wysokie - choroby zasadowej. Ogólnie, niewłaściwy poziom pH zwiększa podatność ryb na choroby. Dla większości roślin pożądany jest odczyn wody zbliżony do obojętnego (pH około 7), poniżej pH 5 i powyżej 8,5 następuje zahamowanie wzrostu i obumieranie. Odczyn wody ma także zasadniczy wpływ na skutki działania niektórych szkodliwych substancji - tak np. jon amonowy NH+4 w pH poniżej 7,5 nie działa toksycznie, podczs gdy w pH zasadowym - powyżej 8,5 następuje przekształcenie w silnie trujący amoniak NH3.

Wiele środków leczniczych i dezynfekcyjnych stosowanych w akwarystyce wymaga także zachowania określonego zakresu pH wody, np. Trypaflavin marki Zoolek nie powinien być stosowane przy pH powyżej 8, Chloramina (Aktivchlor) przy pH mniejszym od 7.

Na wartość pH wody akwarium lub oczka wodnego mają wpływ między innymi: składniki podłoża, które mogą reagować z rozpuszczonym w wodzie dwutlenkiem węgla, substancje humusowe, produkty rozkładu biologicznego pozostałości organicznych pokarmów, odchodów itp. Dla stabilności odczynu wody (buforowania) potrzebna jest pewna zawartość wodorowęglanów, a więc twardość węglanowa na poziomie nie niższym niż 3 °n. W wodach pozbawionych soli asymilacja dwutlenku węgla przez rośliny prowadzi do podwyższenia pH, zaś rozkład substancji organicznych przez mikroorganizmy może powodować zakwaszenie zarówno jak alkalizację wody.

Należy zdecydowanie unikać znacznych zmian odczynu pH w krótkim czasie.

arrow_upward