Wybór terrarium i jego aranżacja
Terrarium dla pustynnych gadów lądowych powinno przede wszystkim charakteryzować się dużą powierzchnią dna. W związku z tym, dla odwzorowania naturalnego środowiska, powinniśmy wybierać zbiorniki przede wszystkim szerokie, niekoniecznie wysokie.
Do aranżacji wybiegu pustynnego wybieramy korzenie oraz kamienie, z których można utworzyć jaskinię, półkę skalną lub inną powierzchnię do wygrzewania dla pupila.
Dopełnieniem całości będą rośliny. I tutaj najlepiej sprawdzą się sukulenty i kaktusy - koniecznie bez kolców. Do terrarium można też włożyć doniczkę ze świeżą bazylią, którą agamy brodate wprost uwielbiają. Jeżeli nie mamy dostępu do żywych roślin - dobrym rozwiązaniem będą rośliny sztuczne, które nieco ożywią wnętrze zbiornika.
Niezbędnym elementem każdego terrarium jest wodopój oraz "basen" z wodą do schłodzenia ciała. Pamiętaj, aby regularnie wymieniać wodę w obu pojemnikach.
Podłoże wybiegu to oczywiście piasek. Kolor piasku do terrarium nie ma większego znaczenia - ważne, żeby był pochodzenia naturalnego i wolny od zanieczyszczeń. Jeżeli hodujemy zwierzęta grzebiące, wówczas dobrze jest wymieszać piasek z gliną.
Parametry techniczne
Terrarium pustynne powinno się charakteryzować niską wilgotnością powietrza (30-60% w zależności od gatunku) oraz dużymi wahaniami temperatury między dniem a nocą.
Ogrzewanie terrarium pustynnego
- Przeciętna temperatura w terrarium pustynnym powinna wynosić 30ºC
- Strefa punktowego nagrzania 45-55ºC
- Temperatura w nocy 15-20ºC
Do ogrzewanie zbiornika najlepiej jest zastosować kable grzewcze lub matę grzewczą, które montujemy odpowiednio pod podłożem lub pod spodnią szybą wybiegu.
Oświetlenie terrarium pustynnego
W tym przypadku ważne będą dwa aspekty:
- aby użyć żarówki emitującej światło punktowe, najlepiej o paśmie dziennym - do stworzenia wyspy ciepła
- aby żarówka emitowała światło UVA/UVB - do stymulowania zachowań rozrodczych zwierząt
- można również użyć specjalnej żarówki imitującej naturalne światło księżyca, która jest polecana podczas hodowli zwierząt, które preferują nocny tryb życia
Moc żarówki dobieramy w zależności od odległości naszego punktu świetlnego od miejsca, które ma oświetlać.
Mieszkańcy pustyń
Najpopularniejszymi zwierzętami hodowanymi w terrariach pustynnych są:
- Agama Brodata Karłowata (Pogona Henrylawsoni) - jaszczurka dorasta do 30cm długości; preferowane temperatury w dzień 25-32ºC (strefowo nawet do 55ºC), w nocy 15ºC; wilgotność powietrza 30-40%; odżywianie - owady żywe i suszone, rośliny.
- Legwan Obroźny (Crotaphytus Collaris) - jaszczurka dorasta do 35cm długości; preferowane temperatury w dzień 25-30ºC (strefowo nawet do 45ºC), w nocy 20ºC, od końca listopada wymaga 6-10 tygodni hibernacji w temperaturze 10-15ºC; wilgotność powietrza 40-60%; odżywianie - owady, owoce i warzywa.
- Gekon Lamparci (Eublepharis Macularius) - jaszczurka dorasta do 11-15cm długości; preferowane temperatury w dzień 25-30ºC (strefowo nawet do 40ºC), w nocy 20ºC, zimą wymaga hibernacji w temperaturze 12-15ºC; wilgotność powietrza 40-60%; odżywianie - świerszcze, koniki polne, karaluchy.