security Bezpieczne Zakupy
departure_board Szybka Wysyłka
sentiment_satisfied_alt Promocje
favorite 20 tys. zadowolonych klientów
storefront 100% Towaru na stanie
Przesyłka GRATIS dla zamówień o wartości 300 zł i powyżej !!!
terrarium wodne

Wybór terrarium i jego aranżacja

Terrarium wodne, inaczej aqua-terrarium, to biotop przeznaczony dla gadów i płazów, które bytują głównie w wodzie ale również wychodzą na powierzchnię, np. aby nagrzać swoje ciało. Dlatego możemy zastosować tutaj gotowe zbiorniki przeznaczone typowo do tych celów (z wyraźnie już zaznaczoną strefą wodną i lądową) lub użyć zwykłego akwarium z odpowiednią aranżacją.

Szczególnych wymogów, co do wielkości części wodnej, wymagają żółwie wodne - minimalne jej wymiary to długość: 5 x długość karapaksu żółwia, szerokość: 3 x długość karapaksu żółwia, wysokość: 1,5 x długość karapaksu żółwia.

W aranżacji wybiegu wodnego ważne będzie stworzenie strefy lądowej - w tym celu można użyć korzenia lub kamienia - ważne aby powierzchnia była dość szeroka i w miarę gładka oraz aby nasz pupil swobodnie mógł się na nią wdrapać. Można do tego wykorzystać także specjalne rampy.

Jako podłoże w strefie wodnej najlepiej sprawdzi się grubszy żwir lub kamienie. Jeżeli wykorzystamy do aranżacji rośliny wodne, warto pamiętać o ich wymaganiach co do podłoża.

Oświetlenie

Ponieważ gady i płazy lądowe lubią się wygrzewać, będziesz musiał im stworzyć wyspę ciepła. Najprościej jest to uczynić wydzielając w strefie lądowej miejsce z punktowym źródłem światła (żarówka grzewcza, np. halogen). Ważne jest również źródło światła, które emituje promieniowanie UVB.

Ogrzewanie terrarium wodnego

Wodę w terrarium ogrzewamy grzałką akwarystyczną o odpowiedniej mocy - jej stosowanie jest niezbędne zwłaszcza zimą, kiedy temperatura wody spada poniżej 15ºC.

Ważne jest również aby różnica temperatur między częścią lądową oraz wodną była jak najmniejsza - wówczas unikniesz przeziębień swojego pupila.

Filtracja

Filtrowanie wody w terrarium jest konieczne, zwłaszcza gdy hodujemy w nim żółwie wodne - bez filtracji będziesz musiał wymieniać wodę co 2-3 dni.

Można tutaj użyć wydajnego filtra wewnętrznego - przy małych zwierzętach. Dla większych zwierząt i żółwi wodnych lepszym rozwiązaniem będzie odpowiedni filtr zewnętrzny, tzw. kubełek.

Filtr dobieramy w zależności od pojemności części wodnej zbiornika (istotnym parametrem będzie ilość litrów wody filtrowanych w czasie 1h) i najlepiej, żeby zawierał on z kilka różnych mediów filtracyjnych.

Mieszkańcy aqua-terrarium

Najpopularniejszymi zwierzętami hodowanymi w terrariach wodnych są:

Tabletki dla żółwi
Tabletki dla żółwi
Kup teraz
Grzałka akwariowa
Grzałka do terrarium
Kup teraz
miska na pokarm
Miska na pokarm
Kup teraz
filtr fluval U2
Filtr fluval U2
Kup teraz
żarówka grzewcza
Żarówka grzewcza
Kup teraz
arrow_upward