Przesyłka GRATIS dla zamówień o wartości 300 zł i powyżej !!!
terrarium wodne

Wybór terrarium i jego aranżacja

Terrarium wodne, inaczej aqua-terrarium, to biotop przeznaczony dla gadów i płazów, które bytują głównie w wodzie ale również wychodzą na powierzchnię, np. aby nagrzać swoje ciało. Dlatego możemy zastosować tutaj gotowe zbiorniki przeznaczone typowo do tych celów (z wyraźnie już zaznaczoną strefą wodną i lądową) lub użyć zwykłego akwarium z odpowiednią aranżacją.

Szczególnych wymogów, co do wielkości części wodnej, wymagają żółwie wodne - minimalne jej wymiary to długość: 5 x długość karapaksu żółwia, szerokość: 3 x długość karapaksu żółwia, wysokość: 1,5 x długość karapaksu żółwia.

W aranżacji wybiegu wodnego ważne będzie stworzenie strefy lądowej - w tym celu można użyć korzenia lub kamienia - ważne aby powierzchnia była dość szeroka i w miarę gładka oraz aby nasz pupil swobodnie mógł się na nią wdrapać. Można do tego wykorzystać także specjalne rampy.

Jako podłoże w strefie wodnej najlepiej sprawdzi się grubszy żwir lub kamienie. Jeżeli wykorzystamy do aranżacji rośliny wodne, warto pamiętać o ich wymaganiach co do podłoża.

Oświetlenie

Ponieważ gady i płazy lądowe lubią się wygrzewać, będziesz musiał im stworzyć wyspę ciepła. Najprościej jest to uczynić wydzielając w strefie lądowej miejsce z punktowym źródłem światła (żarówka grzewcza, np. halogen). Ważne jest również źródło światła, które emituje promieniowanie UVB.

Ogrzewanie terrarium wodnego

Wodę w terrarium ogrzewamy grzałką akwarystyczną o odpowiedniej mocy - jej stosowanie jest niezbędne zwłaszcza zimą, kiedy temperatura wody spada poniżej 15ºC.

Ważne jest również aby różnica temperatur między częścią lądową oraz wodną była jak najmniejsza - wówczas unikniesz przeziębień swojego pupila.

Filtracja

Filtrowanie wody w terrarium jest konieczne, zwłaszcza gdy hodujemy w nim żółwie wodne - bez filtracji będziesz musiał wymieniać wodę co 2-3 dni.

Można tutaj użyć wydajnego filtra wewnętrznego - przy małych zwierzętach. Dla większych zwierząt i żółwi wodnych lepszym rozwiązaniem będzie odpowiedni filtr zewnętrzny, tzw. kubełek.

Filtr dobieramy w zależności od pojemności części wodnej zbiornika (istotnym parametrem będzie ilość litrów wody filtrowanych w czasie 1h) i najlepiej, żeby zawierał on z kilka różnych mediów filtracyjnych.

Mieszkańcy aqua-terrarium

Najpopularniejszymi zwierzętami hodowanymi w terrariach wodnych są:

arrow_upward